Wiele kobiet zmaga się z tzw. skórką pomarańczową, czuli cellulitem, który czyni ich skórę nieestetyczną. Cellulit najczęściej występuje na udach i pośladkach, czasem również na brzuchu i ramionach. Jest defektem wyglądu, który wielu kobietom spędza sen z powiek, jednak nie jest jednocześnie czymś, czego nie można się pozbyć. W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na pytania, czym właściwie jest cellulit i skąd się bierze, a także jak skutecznie z nim walczyć.
Cellulit – czym jest i jak powstaje?
Pomarszczona, pełna wypukłości skóra przypominająca skórkę pomarańczy to właśnie cellulit. Jego pojawienie się zwiastuje gromadzenie się pod skórą tkanki tłuszczowej, a konkretnie nieprawidłowe jej rozmieszczenie. Są to zmiany spowodowane zaburzeniami przepływu krwi i limfy, które powodują obrzęk i odkładanie się szkodliwych substancji w tkance podskórnej.
Przyczyną powstania cellulitu jest najczęściej wysoki poziom estrogenu – hormonu odpowiedzialnego za kobiece cechy płciowe oraz przemianę materii. Zawyżony poziom estrogenu przy jednoczesnym niedoborze progesteronu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i osłabienie ich elastyczności. To z kolei prowadzi do tworzenia się obrzęków i utrudnienia transportu substancji odżywczych oraz tlenu, czego konsekwencją jest zgromadzenie się toksyn pod skórą.
Innymi czynnikami wpływającymi na powstawanie cellulitu są: nadwaga, niska aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta zawierająca dużą ilość konserwantów i soli, częste zakładania nogi na nogę czy gorące kąpiele.
Jak nie dopuścić do powstawania cellulitu?
Bez wątpienia najlepszą praktyką, nie tylko w celu niedopuszczenia do pojawienia się cellulitu, ale też dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, jest regularne przeprowadzanie badań poziomu hormonów. Równowaga hormonalna ma bardzo duży wpływ na kondycję organizmu, a ta pełni niebagatelną rolę w tym, jak prezentuje się ciało.
Drugą bardzo ważną kwestią jest zdrowe odżywianie się. Nie należy spożywać przetworzonej żywności, czyli wszelkich „gotowców”, fast-foodów, słodyczy i słonych przekąsek (chipsy, orzeszki w skorupce smakowej). Równie istotna, co jakość spożywanych posiłków, jest ich ilość. Warto jeść mniejsze porcje o regularnych porach, cztery-pięć razy dziennie. Posiłki powinny być odżywcze, czyli bogate w witaminy, lekkostrawne i bogate w dużą ilość błonnika. Ważne jest również zachowanie odpowiednich proporcji mikroskładników, czyli białek, węglowodanów i tłuszczów. Niedopuszczalne jest stosowanie na własną rękę diet odchudzających czy oczyszczających organizm. Nieskonsultowany z dietetykiem drastyczny tryb żywienia może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych, a tym samym spowodować odwrotny do zamierzonego efekt i bardzo zaszkodzić zdrowiu.
Jak walczyć z istniejącym już cellulitem?
Poza wdrożeniem zdrowej diety i większej aktywności fizycznej, warto wspomóc swój organizm w walce z cellulitem od zewnątrz. Można to zrobić dzięki profesjonalnym zabiegom rozbijającym tkankę tłuszczową i wygładzającym skórę. Do zabiegów przyspieszających redukcję skórki pomarańczowej zalicza się:
masaż KOBIDO – celem zabiegu jest zwiększenie napięcia i elastyczności skóry, a także wysmuklenie sylwetki poprzez redukcję zgromadzonej miejscowo tkanki tłuszczowej. Masaż KOBIDO skutecznie pobudza krążenie i produkcję kolagenu, wygładza skórę, usuwa z organizmu toksyny, a tym samym redukuje cellulit;
akustyczna fala uderzeniowa – modelowanie sylwetki i efekt liftingu skóry zapewnia zabieg z zastosowaniem technologii GIMNA SCHOCKMASTER emitującej fale o modulowanej częstotliwości i mocy. Głowice urządzenia rozbijają tkankę tłuszczową i działają drenująco.