Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą, która sprawia, że ciało traci swą jędrność, a tym samym atrakcyjność. Jest to również sygnał wysyłany przez organizm, który ostrzega, że przemiana materii w komórkach nie działa najlepiej. Aby skutecznie zwalczyć ten problem należy umiejętnie sklasyfikować rodzaj i stopień cellulitu. Tylko dzięki takiemu działaniu możliwe jest dobranie odpowiednich zabiegów ujędrniających i redukujących skórkę pomarańczową.

Rodzaje cellulitu

Cellulit jest powszechnie nazywany skórką pomarańczową, gdyż skóra objęta taką zmianą rzeczywiście przypomina powierzchnię tego owocu. Z medycznego punktu widzenia cellulit jest rodzajem zmiany zwyrodnieniowej w tkance podskórnej. Ze względu na rodzaj podłoża, na którym powstaje, wyróżnia się dwa typy cellulitu:

  • wodny (twardy) – jest inaczej określany cellulitem obrzękowym, a jego powstawanie wynika z nadmiernego odkładania się toksyn i wody w organizmie. Jego pojawienie się może wynikać również z zaburzeń krążenia
  • wodny (twardy) – jest inaczej określany cellulitem obrzękowym, a jego powstawanie wynika z nadmiernego odkładania się toksyn i wody w organizmie. Jego pojawienie się może wynikać również z zaburzeń krążenia

Stopnie cellulitu

Wygląd skóry dotkniętej cellulitem zmienia się w zależności od stadium zaawansowania. Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju cellulitu:

  • I stopień – mało widoczne zmniejszenie elastyczności skóry, grudki widoczne jedynie podczas ściśnięcia fragmentu skóry
  • II stopień – bardziej widoczne zmniejszenie elastyczności skóry, zauważalne nierówności zwłaszcza w pozycji stojącej;
  • III stopień – pofałdowania i grudki na skórze widoczne w każdej pozycji, lekko odczuwalny ból przy dotyku;
  • IV stopień – bardzo widoczne zgrubienia, często bolesne oraz „trzęsąca się”, nieelastyczna i pofałdowana skóra.

Czwarte stadium cellulitu może prowadzić do wystąpienia tzw. skóry materacowej, czyli nieodwracalnych zmian skórnych (liczne, widoczne gołym okiem grudki i zagłębienia) oraz miejscowego niedokrwienia. Niestety w przypadku wystąpienia skóry materacowej można jedynie nie dopuszczać do pojawienia się kolejnych zmian, lecz nie da się przywrócić skórze kondycji sprzed ich powstania.

Jak pozbyć się skórki pomarańczowej?

W zgodzie ze starym porzekadłem – lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto przeciwdziałać pojawieniu się cellulitu. Aby tego dokonać należy strać się zdrowo odżywiać, zapewnić sobie sporo ruchu, ograniczyć używki oraz regularnie się badać. Niestety często zdarza się, że zdajemy sobie sprawę ze swoich błędów dopiero, gdy zacznie się dziać coś niepokojącego, jednak w kwestii cellulitu rzadko kiedy jest za późno na interwencję.

Pierwsze dwa stopnie zaawansowania skórki pomarańczowej są stosunkowo proste do zwalczenia. W większości przypadków wystarczy zacząć dbać o siebie i skorzystać z kilku wizyt w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Zabiegi, takie jak masaż detoksykacyjny, stemplami ziołowymi czy modelowanie sylwetki uderzeniową falą akustyczną są w stanie znacząco poprawić wygląd i kondycję skóry.

Trzecie stadium cellulitu jest nieco trudniejsze w całkowitej eliminacji. W tym przypadku konieczna będzie bardziej restrykcyjna dieta i wzmożona aktywność fizyczna. Zalecane jest również częstsze korzystanie z zabiegów modelujących sylwetkę.

Ostatnie, najwyższe stadium cellulitu wymaga długotrwałej pracy. Nie jest to jednak problem nie do zwalczenia, co daje dużą motywację. Z tak zaawansowanym cellulitem poradzić sobie może jedynie najnowocześniejszy i najlepszy na rynku sprzęt oraz wiedza specjalistów. Zdecydowanie się na tego typu zabiegi, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie szkodliwych nawyków to klucz do sukcesu, czyli gładkiej, jędrnej i zdrowej skóry.